Vabzdžių – mažiau, bet ir pavienės atakos yra skaudžios

2019-07-18

Kitokie metai. Pasak gamtininkų, kaitri vasaros pradžia, turinti įtaką kraujasiurbių vabzdžių gausai, jau  tapo tendencija, bylojančia apie klimato pokyčius. Šiemet uodų, bent jau rytinėje Lietuvos dalyje, yra mažiau, nes būtent kaitra, atslinkusi jų veisimosi metu, jiems buvo nepalanki.

Tačiau gamtoje besiilsinčius ar miškuose uogaujančius, grybaujančius žmones tie gyviai, nors ir pavieniui, vis tiek atakuoja. Tos atakos yra įkyrios, skaudžios, o alergiškiems žmonėms – ir pavojingos. Juo labiau, kad įkyriai erzina ne tik aplinkui zyziantys uodai.

Apie Jonines pasibaigia mašalų arba vadinamųjų„moškių“ laikas, – mažyčių vabzdžių, kurie  labiausiai išvargina Dzūkijoje gyvenančius ar po ją keliaujančius žmones. Užtat kiti kraujasiurbiai antroje vasaros pusėje kaip tik įsismarkuoja. Dažniausiai tai – gyliai bei sparvos, kurias žmonės vadina visaip, ir akliais, ir žabaliais, ir bimbalais. Vis atkakliau tokiu metų laiku aplinkui ima suktis širšės, kurias – kaip ir žmones – ima vilioti nokstantys saldūs vaisiai.

Kaip apsisaugoti?

Sakoma, kad uodai nepakenčia pomidorų lapų, kaip ir kamparo, acto, sakų dervos ar tabako dūmų kvapo. Be to, tai prieblandos vabzdžiai. Jei tik nėra smarkaus vėjo, jie labiausiai puola per saulėlydį ar saulėtekį ir dar – šešėlyje. Atvira saulė jiems nepatinka, tačiau ji „patinka“ žabaliams, kurie savo geluonį susmeigia, atrodytų, nė nenusitaikę. Ypač tada, kai karšta, ir oda smarkiau prakaituoja arba kai ji yra šlapia – maudantis ežere ar tvenkinyje jų įgėlimų net neįmanoma išvengti.

Ir vaistinėse, ir parduotuvėse yra uodus atbaidančių cheminių preparatų – repelentų, tačiau jie nepadeda apsiginti nuo visų rūšių zvimbalų. Kita vertus, žmonės, kurie pirmenybę teikia natūralioms priemonėms, dažniausiai ginasi nuo vabzdžių tepdamiesi kokį nors eterinį aliejų, pavyzdžiui, gvazdikėlių, mėtos, levandos, citrinų,  anyžių ar eukaliptų. Toks aliejus veikia gerokai trumpiau, nei repelentai, todėl jį reikia dažniau naudoti.

Taip jau yra, kad kvapai, malonūs žmogui, nepatinka kai kurių rūšių vabzdžiams. Būtent – kai kurių, nes jie gali atbaidyti uodus, bet privilioja artyn, pavyzdžiui, sparvas ar širšes.

Ko gero, nėra tokio preparato, kuris galėtų apsaugoti nuo sparvų. Todėl saulėtą dieną gamtoje verčiau vilkėti lengvus, visą kūną dengiančius drabužius.

Ir dar būtina nepamiršti asmens higienos. Pavyzdžiui, bitininkai žino, kad einant apžiūrėti avilių reikia švariai nusiprausti, nes bites erzina prakaito kvapas. Taip yra ir su kitokiais vabzdžiais – jie puola, gelia, o suleisti nuodai sukelia didesnę ar mažesnę alerginę reakciją.

Anot medikų, įgeltą vietą niežti, nes į organizmą patekęs svetimas baltymas sukelia jo reakciją. Ir kuo labiau kasomasi, tuo ji labiau stiprėja.  Alergiškiems žmonėms tai yra didelė problema. Nes uodų įgėlimai sukelia smarkią alerginę reakcija – atsiranda tinimas, aštrus niežulys, net dusulys, ir be medikų pagalbos tokiais atvejais  neišsiverčiama.

Dar pavojingiau, kai žmogus yra alergiškas bičių ir širšių įgėlimams. Tai žinantys žmonės visada nešiojasi stiprių vaistų nuo alergijos bei leidžiamo adrenalino. Tokių preparatų patartina kiekvienam pasiimti, rengiantis į gamtą, nes neįmanoma žinoti, kada ir kam prireiks pagalbos.

Būna atvejų, kai nei iš šio, nei iš to organizmas į bitės ar širšės įgėlimą sureaguoja audringai  – kai ištinka staigus anafilaksinis šokas. Tokiais atvejais būtina kuo skubiau – bet kur, net per drabužius suleisti adrenaliną. Nes, ištikus šokui, staiga krinta kraujospūdis, smegenims ima trūkti deguonies, ir žmogus miršta – medikai tokiais atvejais paprastai nebesuskumba atvykti.

Bet tai – nelaimės, kurių neįmanoma numanyti. O įprastiniais atvejais niežulį nuslopinti įmanoma ir liaudiškomis priemonėmis. Jei yra po ranka, praverčia svogūno laiškų ar perpjautos  jo „galvos“ įtrynimas. Jeigu yra galimybė, galima išsivirti aviečių stiebų bei lapų nuoviro ar tiesiog žaliosios arbatos. Jų kompresai malšina niežulį.

Vis dėlto, jei niežulys yra įkyrus ir verčia vis smarkiau kasytis, tuomet jau geriau išgerti vaistų nuo alergijos ir naudoti niežulį malšinančius tepamus medikamentus.

Jūratė Kulberkienė, Nacionalinės vaistų prekybos asociacijos direktorė