Putino uogos: jų tyrė bei nuoviras praverčia ne tik peršalus

2019-11-26

Baltos putinų žiedų gniūžtės pavasarį prie namų – retenybė. Dabar jų vietą užima kiti augalai, bet anksčiau žmonės putinus augindavo ir dėl nepaprasto žiedų grožio, bet ir dėl to, kad rudenį, po šalnų sunokstančios skaisčiai raudonos jų uogos buvo natūralios namų vaistinėlės dalis.

Natūraliai, gamtoje šie medžiai dažniausiai auga drėgnose pamiškėse ar prie vandens telkinių. Todėl yra tikimybė ir vėlų rudenį bei žiemą kur nors paupyje ar prie ežero pamatyti raudonuojančių jų uogų kekes.

Putino uogos išskirtinės tuo, kad gerosios jų savybės per šalčius nedingsta, užšaldžius šaldiklyje – taip pat.  Tai „naminiai vaistai“, kurių turimos antibakterinės ir uždegimą mažinančios savybės praverčia peršalus. Taip pat jos skatina prakaitavimą, lengvina atsikosėjimą.

Pasigaminti natūralių vaistų iš putino uogų nėra sunku. Pavyzdžiui, pradėjus kosėti ar skausmui surakinus gerklę verta pasigaminti jų tyrės, – sutrinti uogas ir sumaišyti su medumi. Lėtai, čiulpiant po šaukštą šios tyrės patariama suvalgyti kokius keturis-penkis kartus per dieną. Tiesa, vaistinėje įsigijus džiovintų putino uogų jas reikėtų išbrinkinti vandenyje ir tik tada sutrinti.

Užklupus ūmioms peršalimo ligoms – virusinei infekcijai, gripui, tonzilių uždegimui (vadinamajai anginai) patariama gerti putino uogų nuovirą. Pasigaminti jį paprasta, tereikia  pora šaukštų uogų užpilti verdančiu vandeniu, palaikyti kol pritrauks ir nukošti. Galima įsidėti medaus – jis sustiprina gydantį poveikį. Dar vienas niuansas – nesaldintu nuoviru skalaujant gerklę skausmas greičiau atsitraukia.

Toks nuoviras-arbata turi ir raminamąjį poveikį, – pervargus ar kankinant nemigai padeda greičiau užmigti.

Dėl raminamojo poveikio arbatą rekomenduojama gerti esant įtampai, vidiniam nerimui, stresui, – ji geriama kaip papildoma priemonė gydant įvairias nervų sutemos ligas.

Nuoviras naudojamas ir esant kitokiems sveikatos sutrikimams, pavyzdžiui, tokiais atvejais, kai reikia skatinti šlapimo išsiskyrimą ar sergant opalige, – priešuždegiminis jo poveikis padeda greičiau užsitraukti žaizdoms.

Tačiau esant opaligei, padidėjusiam rūgštingumui ar gastritui būtų neatsargu valgyti pačias uogas. Jos juk yra rūgštokos, todėl gali dar labiau sudirginti skrandžio gleivinę.

Kadangi putino uogose yra vitaminų, organinių rūgščių, polisacharidų, rauginių medžiagų, jos naudingos esant avitaminozei ar nusilpus organizmui. Tokiu atveju labiau tinka su medumi paruošta jų tyrė. Pavyzdžiui, organizmui sustiprinti per parą pakaktų ir vieno jos šaukšto.

Putino uogos neblogas pasirinkimas žmonėms, kurie serga hipertenzija – esant padidėjusiam kraujo spaudimui. Mat šios uogos turi kraujagysles plečiantį poveikį: slopina kraujagyslių spazmus. Jei dėl panašios priežasties – kraujagyslių spazmų skauda galvą, putino uogų arbata gali numalšinti skausmą.

Gydančių savybių turi ir putino žievės nuoviras, juo patariama skalauti burnos gleivinę ar  naudoti esant stomatitui bei dantenų ligoms.

Putino uogų nerekomenduojama vartoti sergant podagra, artritu, inkstų akmenlige ir kitomis inkstų ligomis, turint polinkį į trombozę, nes jos skatina krešulių susidarymą. Taip pat jų bengti geriau ir tiems žmonėms, kurių kraujo spaudimas yra mažas.

Jūratė Kulberkienė, Nacionalinės vaistų prekybos asociacijos direktorė