Vabzdžių įkandimai – kaip jų išvengti ir ką daryti įkandus

2021-07-23

Šiemet gyventojai kaip niekad skundžiasi vabzdžių antplūdžiu. Vos tik atsidūrę gamtoje, pradedame jausti jų ataką. Vabzdžių įkandimai gali sukelti įvairių nemalonių reakcijų – nuo paraudimo ir niežėjimo, iki alergijos. Kokių priemonių imtis, kad buvimas gamtoje nesudarytų problemų?

Dažniausiai susiduriame bei tenka slopinti uodų, mašalų, musyčių, bičių, širšių, gylių įkandimus. Reakcija į įgėlimą kiekvieno žmogaus organizmas reaguoja skirtingai.

Vabzdžių, tokių kaip uodai ar mašalai įkandimo vietoje dažniausiai atsiranda paraudimas, nedidelis patinimas. Tai normali odos reakcija, o nemalonūs pojūčiai dažniausiai praeina savaime. Jei vienoje kūno vietoje įkandimų daug, oda gali kiek patinti, o kai kuriais atvejais jautresniems žmonėms gali prireikti net medikų pagalbos. Jiems patariama nepalikti didesnio drabužiais neuždengto odos ploto, ypač jei gamtoje ketinama praleisti ilgesnį laiką.

Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, kad uodų, mašalų bei kitų vabzdžių didesnė koncentracija yra prie vandens telkinių. Šiemet labai suaktyvėjusios ir sparvos, dar vadinamos akliais ar žabaliais. Prie jų gausumo taip pat prisidėjo drėgni ir šilti orai. Tad patariama vaistinėse įsigyti apsauginias purškiamas priemones – repelentus.

Jei įkando vabzdžiai, atsirado stiprus niežulys, patinimas, reikėtų stengtis nekasyti pažeistų vietų, patepti tinkamomis priemonėmis. Jautresni žmonės, kuriems odos vietinė reakcija trunka daug ilgiau ir kuriems pažeisti didesni odos plotai, gali išgerti antihistamininių preparatų, kitaip vadinamų priešalerginiais. Neturint specialių priemonių, nuraminti uždegiminę reakciją gali padėti šaltas vanduo.

Pavojingiausi yra vapsvų, širšių, kamanių ir bičių įgėlimai, nes gali sukelti stiprią alerginę reakciją – anafilaksinį šoką, kuris yra pavojingas gyvybei. Kaip antai vapsvos ypač suaktyvėja antroje vasaros pusėje, esant karštiems orams. O prie žmonių jas vilioja saldus maistas ir gėrimai – tad reikėtų maisto produktu uždengti, taip išvengsite nekviestų svečių. Nepamirškite uždengti ir savo gėrimo stiklinės, kad netyčia vabzdys nepatektų į burną.

Dar vienas patarimas išsiruošus į gamtą – nesikvėpinkite. Vabzdžius traukia gėlės, tad kvepalai juos taip pat privilios, bei galite neišvengti gausesnių įkandimų. Naudokite bekvapes higienos priemones ir skalbiklius.

Taip pat reikėtų atkreipti ir į drabužių spalvas – ryškios spalvos traukia kaip gėlės, tad rinkitės pastelinių, prislopingtų spalvų apdarus. Papuošalus taip pat geriausia palikti namie. Išsiruošus pasivaikščioti pievoje, kurioje gausu augalų, geriau apsiaukite, kadangi galite susidurti tiek su bitėmis, tiek su vapsvomis.

Vapsvos ir širšės savo lizdus suka gan netikėtose atokesnėse vietose, tad ne visuomet laiku galite pastebėti atsidūrę visai šalia jų. Jei jau taip nutiko, išlikite ramūs, judėkite lėtai, nedarykite staigių judesių.

Įkandus bet kokiam vabzdžiui, nereikėtų prarasti budrumo. Jei ne tik patino įkandimo vieta, bet ir atsirado kitų požymių, kaip galvos svaigimas, pykinimas, silpnumas, reikėtų skubiai kreiptis į medikus.

Kokius tinkamiausius apsauginius preparatus nuo vabzdžių ar kokius priešalerginius vaistus įsigyti, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku.

Jūratė Kulberkienė, Nacionalinės vaistų prekybos asociacijos direktorė